poniedziałek, 4 listopada 2013

Objazdówka po Anglii :)

Witajcie!
Przepraszam za dłuższą nieobecność, ale zanim zdobyłam wszystkie zdjęcia trochę trwało :)

Moja wycieczka na północ naszego pięknego kontynentu trwała od 17 do 24.08.2013 i obejmowała zwiedzanie najbardziej popularnych miast Wielkiej Brytanii, a ściślej Anglii.
Aby przedostać się do Wielkiej Brytanii przejechaliśmy autokarem z Polski do Francji, a stamtąd wjechaliśmy do Eurotunelu aby przeprawić się kanałem La Manche :) Fajne uczucie czuć trzęsienie się autokaru w takim magicznym wagoniku.
Polecam jeśli ktoś jeszcze tego nie doświadczył :)

Ogólna trasa wycieczki
Poznań- Calais  - Greenwich - Londyn - Windsor - Stonehenge - Oxford - Warwick - Stratford Upon Avon - Chester - York - Durham - Mur Hadriana - Newcastle - Amsterdam - Poznań.


18.08.
Po przedostaniu się na teren Wielkiej Brytanii - przejechaliśmy do Greenwich, gdzie spacerując parkiem obok Royal Observatory i Queen's House dostarliśmy do Painted Hall. Ujrzeliśmy Cutty Sark czyli ostatni na świecie żaglowiec, którym przewożono herbatę z Chin :) Nocowaliśmy w Barking, dzielnicy na obrzeżach Londynu.

 

 Podążając prosto za bramę Obserwatorium można było zrobić sobie zdjęcie z południkiem zerowym, jednakże nie dałoby się zrobić ładnego zdjęcia z tym tłokiem ;) i należy wykupić bilet aby tam wejść...
stąd też istnieje opcja zrobienia sobie zdjęcia za darmo z jego przedłużeniem przed tym płotem :)


W stronę Painted Hall.... 


Cutty Sark 


Lokalna wiewiórka  :)
 Dzielnica w której był hotel.


Kościół wraz z kaplicą i plebanią. 


19.08.
Zwiedzaliśmy Londyn metrem ponieważ znacznie oszczędza to czas spędzony w korkach jadąc tam  autokarem czy autem. Co ciekawe metro w Londynie zaczęło funkcjonować w 1863 roku podczas gdy w Polsce toczyło się Powstanie Styczniowe :)
Zobaczyliśmy najbardziej popularne zabytki dzielnicy Westminster: Big Bena, Opactwo Westminsterskie (w którym odbył się ostatnimi czasy ślub Kate Middleton i księcia Williama), Katedrę św. Pawła (w którym odbył się ślub Diany i księcia Karola).
Przejechaliśmy do dzielnicy Tower aby zwiedzić najpotężniejszą fortecę średniowiecznej Europy - Tower of London - na terenie której znajdowały się : więzienie, arsenał, mennica królewska i archiwum. Blisko twierdzy znajduje się najsłynniejszy most wielkiej Brytanii : Tower Bridge. Nocleg w tym samym hotelu.


National Gallery 
Na to miejsce trzeba przeznaczyć cały osobny dzień :) 


Droga prowadząca do Pałacu Buckingham jednakże czas nie pozwolił na zbliżenie się :( 


Ulica, na której siedzibę ma Scotland Yard :)


Siedziba premiera. Ta krata została wstawiona za czasów "Żelaznej damy". 

Po prawej Wieża Królowej Wiktorii, którą przemieszcza się Królowa Elżbieta II na rozmaite posiedzenia. 
 

Opactwo Westminsterskie.

 

Główne wejście przez które weszli Kate Middleton i książe William :) Kościół św. Pawła 
 


Twierdza TowerNa terenie Twierdzy Tower znajdują domy zamieszkałe przez żołnierzy British Royal i ich krewnych.


Tower Bridge 

 
 


20.08.
Zwiedzaliśmy Windsor, a w nim Zamek królewski, który usytuowany jest nad Tamizą. Od 1110 r.  jest to rezydencja królów angielskich.
Kolejnym punktem trasy tego dnia była konstrukcja, otoczona kurhanami grobowymi, zlokalizowana na równinie Salisbury czyli Stonehenge. Miejsce to emanuję tajemniczą siłą, której pochodzenia możemy się tylko domyślać. Ciężko było tam zrobić zdjęcie aby nie mieć nikogo w kadrze ;)
Ostatnim punktem był jeden z najlepszych i najstarszych ośrodków uniwersyteckich na świecie czyli  Oxford. Spacerowaliśmy po tym pięknym miasteczku w kierunku University College. Niestety nie mogliśmy wejść na teren kampusu, gdyż odbywały się jakieś wakacyjne zajęcia :(

Windsor 

Zamek Królewski


StonehengeOxford

 
 

 

Wejście na teren kampusu. 

 

 

 


21.08.
Zwiedzaliśmy  zamek w Warwick, średniowieczną twierdzę, wznoszącą się na wzgórzu.
Następnie przejechaliśmy do Stratford Upon Avon - miasteczka Williama Szekspira,  w którym oglądaliśmy jego dom rodzinny oraz kościół św. Trójcy w którym go ochrzczono i pochowano.
Ostatnim punktem tego dnia było miasto Chester, w którym po dzień dzisiejszy zachowały się ruiny od czasów rzymskich, okresu normańskiego oraz Tudorów, Stuardów. Można było w nim podziwiać w doskonałym stanie zachowane mury miejskie i amfiteatr z czasów cesarstwa. Nocowaliśmy w hotelu niedaleko Chester, mieszczącego się już na terenie Walii.

 Zamek w Warwick


Historia tej średniowiecznej budowli sięga 1068r.
 Wnętrza


 

 Na terenie zamku pomieszkiwał m.in. Henryk XVIII


oraz późniejsze rody szlacheckie
m.in. hrabiostwo Warwick.

 Stratford Upon Avon

 Domek w którym urodził się i mieszkał William Szekspir.Domek córki Szekspira


 Kościół Św. Trójcy, w którym ochrzczono oraz pochowano Williama Szekspira.

 


 Chester
 Miasto to  założone zostało przez Rzymian około 2000 lat temu.

 Katedra z czasów średniowiecza. 


Ruiny amfiteatru z czasów Cesarstwa Rzymskiego. 22.08.
Odwiedziliśmy miasto York. Stare miasto zamknięte jest w murach, mierzących 6 m. Spacerowaliśmy w kierunku katedry - największego średniowiecznego kościoła Europy wykonanego z kamienia  :)  dla porównania największym średniowiecznym  kościołem Europy wykonanym z cegły jest Kościół Mariacki w Krakowie. Kolejnym punktem wycieczki tego dnia był jedyny zachowany w Anglii barbakan.

Odbywały się akurat wyścigi konne w tym mieście stąd na ulicy można było dostrzec dużo wystrojonych osób. Panie chyba sądziły iż nie są obserwowane z okna autobusu ;) 


 Plan starego miasta zamkniętego po dziś dzień w murach średniowiecznych.


 Katedra w Yorku czyli największy kościół w Europie zbudowany z kamienia.
 Po wejściu na górę....

 BarbakanPanowie dawali ognia na instrumentach dętych :) 
 23.08.
Miasto Durham, w którym zwiedzaliśmy zamek oraz katedrę. Kompleks ten pochodzący z XII wieku widocznie był nad miastem. Na terenie zamku aktualnie znajduje się prężnie działający Uniwersytet.
Później dotarliśmy do Muru Hadriana- który niegdyś stanowił granicę cesarstwa rzymskiego. Zbudowany został na polecenie Hadriana w 122 r. i miał długość około 120 km.
Na koniec dnia dojechaliśmy do Newcastle, gdzie zaokrętowaliśmy się na promie. Nocleg w kajucie 4 osobowej a więc obfitował w pełną integrację :)W drodze na Zamek...Na budynku znajdującym się na wzgórzu znajduje się internat dla studentów.

  Mur HadrianaW drodze na prom w Newcastle.


 Na pokładzie
 24.08.
Przypłynęliśmy do Amsterdamu. Ruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do Poznania. :)
10 komentarzy:

 1. Piękna wycieczka. Na pewno pozostało Ci mnóstwo wrażeń. Fantastyczne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award na moim blogu :)
  http://zielonaskrzynkanalisty.blogspot.com/2015/01/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Dostajesz ode mnie nominację do Liebster Blog Award :)
  wiecej szczegułów tutaj http://langinbox.blogspot.com/2015/01/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Zwiedziłaś wiele pięknych miejsc! Wszystkich średniowiecznych budowli zazdroszczę ;p W tym internacie w zamku bardzo chciałabym zamieszkać, może poczułabym się jak jakaś królowa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dostajesz nominację do Liebster Blog Award ;)
  http://wholeworldinmymailbox.blogspot.com/2015/01/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominuję Cię do Liebster Blog Award :)
  http://hibbibi-postcards.blogspot.com/2015/01/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 7. O widzę iż sporo widziałaś i jeszcze do tego dopisała Ci pogoda. Pozdrawiam z Southampton,ode mnie już niedaleko do Stonehage.

  OdpowiedzUsuń
 8. O widzę iż sporo widziałaś i jeszcze do tego dopisała Ci pogoda. Pozdrawiam z Southampton,ode mnie już niedaleko do Stonehage.

  OdpowiedzUsuń