Postcrossing

Celem postcrossingu jest możliwość otrzymywania pocztówek z całego świata całkowicie za darmo. No, prawie za darmo! Główna zasada to: jeśli wyślesz pocztówkę, otrzymasz co najmniej jedną w zamian od losowo wybranego Postcrossera z jakiegoś zakątka świata.
Dlaczego? Ponieważ oprócz autora również inni lubią otrzymywać pocztę tradycyjną drogą. Element zaskoczenia przy otrzymywaniu pocztówek z różnych zakątków świata (z pewnością o niektórych nigdy nie słyszałeś), może zamienić Twoją skrzynkę pocztową w skrzynkę niespodzianek – a kto by tego nie chciał? 

Jak to działa - wersja skrócona:
  1. pobierz adres pocztowy ze strony
  2. wyślij pocztówkę na podany adres
  3. poczekaj, aż otrzymasz pocztówkę
  4. zarejestruj otrzymaną pocztówkę w systemie
Pierwszy krok to pobranie adresu pocztowego innego użytkownika, do którego musisz wysłać pocztówkę. Otrzymasz adres pocztowy odbiorcy oraz numer ID pocztówki (np.: PL-9500) poprzez email. Unikalny numer ID pocztówki identyfikuje ją w systemie. Następnie musisz wysłać pocztówkę z wyraźnie napisanym na niej numerem ID. To pozwoli odbiorcy zarejestrować Twoją pocztówkę w Postcrossingu, co jednocześnie spowoduje, że Twój adres pocztowy pojawi się jako następny w kolejce do pobrania przez osobę, która będzie wysyłać pocztówkę.
Na początku może znajdować się w drodze maksymalnie 5 Twoich pocztówek. Za każdym razem, gdy Twoja pocztówka zostanie zarejestrowana, możesz pobrać kolejny adres pocztowy.
Jeśli wysłane przez Ciebie pocztówki podróżują dłużej niż 60 dni, a odbiorca ich w tym czasie nie zarejestruje - otrzymują one status expired, co powoduję, że kartki wypadają z obiegu podróżujących, ale mogą być zarejestrowane przez odbiorcę jeszcze przez rok - od czasu, kiedy wylosowaliśmy ich adresy. Kartki expired są widoczne w naszych kartkach wysłanych - chyba że je "ukryjemy". 

Źródło:  http://www.postcrossing.com/about/PL

Poza postcrossingiem tzw. oficjalnym istnieje również na tym serwisie możliwość wymian prywatnych między użytkownikami. Jeśli dany użytkownik jest nią zainteresowany tzw. direct swapem - ma On to zaznaczone na swoim profilu. 

Zachęcam również moich czytelników do odwiedzenia :
oficjalnego forum serwisu postcrossing.com   : http://forum.postcrossing.com ;
oraz polskiego forum postcrossingowego   :   http://www.postcrossing.com.pl .

Na obu stronach można uczestniczyć w m.in. wymianach grupowych tzw. tagach : czy to pocztówek, czy to innych przedmiotów np. herbaty, magnesów na lodówkę, cukierków.
Ciekawą sprawą są również grupy Travelling notebooks, których uczestnicy dopisują się, wklejają na co mają ochotę do zeszytów, które krążą między nimi. Interesująca pamiątka na stare lata :)

Zapraszam do zabawy i ostrzegam - to uzależnia :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz