czwartek, 8 sierpnia 2013

100. Francja


Witajcie! :)
Dzisiaj postanowiłam zaprezentować Wam mój prywatny łup z wakacji w 2003 roku.
Strasburg to miasto położone w północno - wschodniej Francji, blisko granicy z Niemcami na Renie. Miasto to jest stolicą jak i głównym ośrodkiem gospodarczym Alzacji i departamentu Dolny Ren.To tutaj swoją siedzibę mają Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski, Rada Europy oraz Eurokorpus. Do końca stycznia 2009 funkcjonował tutaj również polski konsulat generalny.
Strasburg został założony w 12 r. p.n.e. Człon Strass występujący w nazwie - świadczy o jego położeniu przy rzymskiej drodze bitej. Claude Joseph Rouget de Lisle napisał w tym mieście Marsyliankę w 1792 roku.

 Źródło: www.commons.wikipedia.org


Na pocztówce można dostrzec Katedrę Najświętszej Marii Panny

 Źródło:  www.voila.edu.pl

Katedra ta jest najważniejszą świątynią katolicką miasta, cennym przykładem średniowiecznej XIII-XV wiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu z wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim.
Zbudowano ją w latach 1176-1439 z czerwonego piaskowca na terenie uprzednio spalonej budowli z lat 1015-1028, której to część pochodziła z jeszcze wcześniejszej świątyni, zbudowanej w czasach dynastii Karolingów. W latach 1625-1874 ze swą mierzącą 142 m północną wieżą katedra ta była najwyższym budynkiem na świecie.
Wzniesiona w pobliżu granicy niemiecko - francuskiej łączy w sobie elementy wpływu kultur z obu tych państw.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz